Nowości
  • CZEKAMY NA KOCIĘTA

    W 2018 roku spodziewamy się dwóch miotów, pierwszy na koniec kwietnia a drugi na początku czerwca. 

     

Wizyt
Dziś: 30Razem: 644832

O rasie

 

Jest to jeden z większych kotów domowych.   

Kocury ważą przeważnie od 5 do 8 kilogramów a kotki od 4 do 6.     
Inteligentny, bystry, zdrowy i silny jest w stanie przystosować się do niemal każdych okoliczności
i najtrudniejszych warunków.

Jego cechę charakterystyczną stanowi bez wątpienia okrywa włosowa. Równej długości i bardzo gęste, krótkie futro brytyjczyka zdecydowanie odstaje od skóry i w dotyku przypomina plusz lub aksamit.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym tego kota jest także masywna, okrągła i "misiowata" sylwetka. Jego ciało jest zwarte z szerokimi barkami, krótkimi, silnymi łapami, okrągłą głową, która powinna mieć silne szczęki
i pełne policzki. Uszy natomiast powinny być małe i szeroko rozstawione, oczy duże i bardzo okrągłe, nos prosty, szeroki, krótki, bez typowego dla persów załamania. Idealny ogon jest dość krótki, gruby i okrągły na końcu.

Brytyjczyki nie są zbyt wymagającymi podopiecznymi. Nie trzeba ich ciągle czesać i wyczesywać, choć uwielbiają głaskanie.

Obecnie występują we wszystkich barwach i kombinacjach kolorystycznych persów, czyli w około 194 dozwolonych wariantach począwszy od podstawowych kolorów jak niebieski, kremowy, czekoladowy, czarny, rudy, biały, srebrny i złoty a skończywszy na dwukolorowych, trzykolorowych, szylkretach, pręgowanych klasycznie, tygrysio o oczach pomarańczowych, zielonych lub dwukolorowych ... itd.

 

Reklama chętnie posługuje się kotami brytyjskimi. Wymienić można chociażby spoty firmy Sheba, gdzie niebieskie brytyjczyki przechadzają się po salonie lub reklamę firmy Whiskas z łamiącymi serca kotami czarno-srebrzystymi pręgowanymi klasycznie, jak moja Cola właśnie.