Powstanie rasy
O rasie » Powstanie rasy
Udomawianie kota dzikiego rozpoczęło się prawdopodobnie na Bliskim Wschodzie około dziewięciu tysięcy lat temu. Na przestrzeni wieków koty czczono jako bóstwa w starożytnym Egipcie, tępiono i prześladowano jako wcielenie diabła w średniowiecznej Europie. Obecnie kot stał się popularnym zwierzęciem domowym.
Przyjmuje się, że koty brytyjskie są potomkami kotów przywiezionych na wyspę wieki temu przez rzymskich żołnierzy. Wpływ na to przemieszczenie miała umiejętność wyłapywania szkodników na statkach.
W 1865 roku rozpoczęła się kontrolowana hodowla kotów brytyjskich tzw. BKH (british kurzhaar) lub BSH (British Shorthair) w Anglii. Na pierwszej światowej wystawie kotów zorganizowanej przez ser Harrisona Weiera, która odbyła się w Londynie 13 lipca 1871 roku, można było już podziwiać koty brytyjskie w kilku odmianach barwnych.
Harrison Weir jako pierwszy ustanowił standard rasy i podzielił koty na różne kategorie.
Około roku 1900 gust hodowców kotów zasadniczo się zmienił i tak preferowane i hodowane były jedynie koty brytyjskie o barwie niebieskiej.
Bardzo często koty brytyjskie kojarzone są również z nazwą kartuskie. W latach 1970 - 1977 koty brytyjskie krótkowłose i kartuskie zostały połączone na krótko w jedną rasę. Jak do tego doszło? Po drugiej wojnie światowej koty brytyjskie były na wymarciu. Postanowiono więc odnowić rasę i krzyżowano je z persami. Podobne problemy dotknęły hodowców kartusów, którzy zmuszeni byli do łączenia swoich kotów z brytyjskimi. Jak łatwo można się domyślić obie rasy upodobniły się bardzo do siebie. FIFE stworzył więc z nich jedną rasę brytyjskie krótkowłose z przydomkiem karuskie. Jednak w roku 1977 FIFe zrewidowało swoje poprzednie postanowienie i zdecydowanie rozdzieliło obie rasy. Jednak często jeszcze spotyka się określenie kartusów na koty brytyjskie krótkowłose niebieskie. Niestety jest to błędne określenie.
Pierwszą hodowlę kotów brytyjskich krótkowłosych założyła w Polsce pani Marzena Mroczkowska-Filipowicz. Z jej hodowla Happy Star PL mamy naszą brytyjkę Colę.