Wybór kota
|
Wybór kota jest rzeczą szczególnie trudną. Jeśli już podjęliśmy decyzję o zakupie, to musimy jeszcze rozstrzygnąć, czy będzie to kot rasowy czy nierasowy, długowłosy, krótkowłosy, kocur czy kotka.
Wszystkie kocięta są piękne, mogą się jednak zasadniczo różnić między sobą zarówno wyglądem, jak i charakterem a wybór towarzysza na następnych 15 lat lub dłużej powinien być bardzo przemyślany.
|
Kocur czy kotka?
|
Nie różnią się one zasadniczo między sobą charakterem. Dorosłe kocury są zazwyczaj nieco większe niż kotki. Czy kocur czy kotka, jeśli nie są przeznaczone do hodowli to powinny być wykastrowane lub wysterylizowane. Przeprowadzenie tego zabiegu u kocurów jest łatwiejsze niż u kotek. Jest to bardzo prosty zabieg chirurgiczny, kot natychmiast po nim wraca do domu i dwa dni później już nic nie pamięta. Kastracja zapobiegnie ucieczkom kota z domu w poszukiwaniu partnerki, zmniejszy ryzyko okaleczeń w walkach z rywalami oraz oznaczania terytorium. W naszej hodowli kocięta przeznaczone "na kolanka" przechodzą zabieg wczesnej kastracji.
Kupując kotkę musimy wiedzieć, czy chcemy założyć hodowlę, mieć piękne rodowodowe kociaki, czy po prostu kochane zwierzę domowe. Sterylizacja kotki jest zabiegiem polecanym w przypadku, kiedy nie będziemy chcieli mieć kociąt. Nie będziemy narażeni na "krzyki" kotki w rui, próby jej ucieczki lub dość kosztowne hamowanie rui przez środki antykoncepcyjne, które niestety znacznie odbijają się na zdrowiu kotki i czasami powodują nie tylko jej bezpłodność, ale również prowadzą do groźnych chorób nowotworowych.
Podsumowując, jeśli marzymy o pięknym kocie domowym, nie do hodowli, polecam kocury i kotki, jeśli potrzebujemy zwierzę do hodowli, to przede wszystkim kotki ale oczywiście w zależności od potrzeb też kocury - jak najbardziej zbliżone do ideału standardu rasy.
Pamiętajmy tylko, że dobra hodowla kotów kosztuje, jest to drogie hobby.
|
Kot rasowy?
|
Kot rasowy jest o wiele droższy od nierasowego, ale za jego zakupem przemawiają moim zdaniem dwie podstawowe rzeczy. Po pierwsze jest on wynikiem specjalistycznej hodowli, która wykształciła u niego określony typ charakteru i wyglądu. Wiemy więc, czego się można po kocie spodziewać, unikamy wad genetycznych i nieuleczalnych chorób.
Koty hodowlane mają określony standard budowy, możemy więc przewidzieć, jak będzie nasz maleńki kociaczek wyglądał, gdy dorośnie, jakiej pielęgnacji będzie potrzebował w zależności od tego, czy jest to kot długowłosy, czy krótkowłosy. Dobre hodowle kotów eliminują również u kotów agresywność i wiele ras, jak na przykład koty brytyjskie, są bardzo przyjazne człowiekowi i nawet małe dzieci mogą zrobić z nimi wszystko bez obawy podrapania lub pogryzienia, pod warunkiem, że je dogonią :).
Z lektury internetowej lub książkowej można dowiedzieć się wszystkiego o swoim rasowym pupilu, bo charaktery ras są różne. Koty długowłose mają zupełnie inny charakter niż koty orientalne, wymagają też większej pielęgnacji niż ich krótkowłosi kuzyni.
PAMIęTAJMY JEDNAK NIGDY NIE KUPOWAć "KOTA RASOWEGO" BEZ RODOWODU. To nie jest kot rasowy, jest wprawdzie bardzo tani, ale ta taniość odbija się na zwierzęciu.
Więcej na ten temat w artykule Estery Rabiniak w dziale: "Kot rasowy".
|